The Tim Dowling Memorial Regatta
& Wayfarer U.S. Nationals
Clark Lake YC * Sept. 24-25, 2011
(last updated: 30 Oct 2011 - all pics posted; captions later)

results
report
photos

Fri/Sat on shore - 1
Sat. on shore - 2
Sat. evening on shore
Sunday ashore - 1
Sunday ashore - 2
awards - 1
awards - 2
race 1.1
race 1.2
race 1.3
race 1.4
race 1.5
race 1.6
race 2.1
race 2.2
race 2.3
race 2.4
race 2.5
race 2.6
race 3.01
race 3.02
race 3.03
race 3.04
race 3.05
race 3.06
race 3.07
race 3.08
race 3.09
race 3.10
race 4.01
race 4.02
race 4.03
race 4.04
race 4.05
race 4.06
race 4.07
race 4.08
race 5.01
race 5.02
race 5.03
race 5.04
race 5.05
race 5.06
race 5.07



...












at a glance:
the U.S. Nationals: 1962 - 2011
...
 
The Designer's Trophy
(now awarded to the top USWA finisher in the event)
year
winners venue entries
1962
Peter Altendorf/??? W498 Burnham Park YC, Chicago
> 3
1963
Fred Lewis/??? W735 Burnham Park YC, Chicago
> 3
1964
Don & Gen Healey W752 Burnham Park YC, Chicago
> 3
1965
Don & Gen Healey W752 Stoney Creek, Michigan??
18
1966
Don & Gen Healey W752 Stoney Creek, Michigan
28
1967
Bill & Nancy Glaspie W602 Stoney Creek, Michigan
28
1968
Jerry Jenkins/??? W1752 Stoney Creek, Michigan
37
1969
Fred Unger/??? W1658 Northeast YC, Cleveland, Ohio
41
1970
Larry Bacow/??? W1573 Burnham Park YC, Chicago
30
1971
Larry Bacow/??? W2445 Metro Beach, Lake St. Clair  
1972
Jeff & Dave Jones W2432 Metro Beach, Lake St. Clair  
1973
Jeff & Dave Jones W2432 Podickory Point YC, Chesapeake Bay  
1974
Jeff & Dave Jones W3637    
1975
Jeff & Dave Jones W4271 Longview, Washington
17
U.S. Nationals opened to non-USWA boats in 1976, the U.S. bi-centennial year
1976
Al Schönborn/Fred Schüddekopp W4000 Croton-on-Hudson, New York
23
1977
Jeff & Dave Jones W4271 Tawas Bay YC, East Tawas, MI
31
1978
Al Schönborn/Julia Bond W3854 Tawas Bay YC, East Tawas, MI
22
Blue Fleet: Doug & Chris Houston W2415
Junior Champion: Nicky Seraphinoff
1979
Jim & Linda Heffernan W611 Longview, Washington
9?
Junior Champion: Paul Heffernan
1980
Al Schönborn/Russ Burrell W3854 Higgins Lake, MI
28
Blue Fleet: Don & Karen Parker W2186
1981
Nick Seraphinoff/Al Schönborn W864 Wampler's Lake, MI
18
Blue Fleet: Larry & Tammy Truell W1043
1982
Al & Julia Schönborn W3854 Higgins Lake, MI
26
Blue Fleet: Paul & Mary Taylor W4685
Around-the-Island: Hubert & Phyllis Dauch, Rick & Dianne Appel, Bryan Simms, Tim Miller
Around-the-Island individual boat: Nick Seraphinoff/Mary McCann/Al Schönborn W864
1983
Joe Schnur/Janis Makkonen W2957 Higgins Lake, MI
22
Blue Fleet: Chip & J… Smith W2959
Since 1984, the Designer's Trophy has been reserved for the top US finisher in the US Nationals
1984
(open) Al & Julia Schönborn W3854 Mullet Lake, MI
20
(top US) Bob and Milly Frick W3975
Blue Fleet: Jerry & Diane King W1385
1985
Dick & Rick? Rothery W1320 Mullet Lake, MI
20
Blue Fleet: Rick & Diane Appel W2488
1986
Joe & Janis Schnur W2957 Higgins Lake, MI
11
1987
Al Schönborn/Dave Seraphinoff W3854 Walled Lake, MI
11
(top US) Joe & Janis Schnur W2957
1988

Colin & Keith Boulton W3587 Harbor Beach, MI
20
(top US) Earl & Pat Schnur W1028
1989

Rick & Sue Goldt W7660 Harbor Beach, MI
18
(top US) Joe & Janis Schnur W498
1990

Rick & Sue Goldt W7660 Harbor Beach, MI
24
(top US) Hubert & Phyllis Dauch W1191
1991

Scott & Grant Town W3120 Harbor Beach, MI
18
(top US) Joe & Janis Schnur W498
1992

Rick & Sue Goldt W7660 Harbor Beach, MI
22
(top US) Nick & Mary Seraphinoff W864
1993

Al Schönborn/Marc Bennett W3854 Clark Lake YC, Jackson, MI
15
(top US) Earl & Pat Schnur W1028
1994

Al Schönborn/Frank Goulay W3854 Tawas Bay YC, East Tawas, MI
14
(top US) Earl & Pat Schnur W1028
1995

Al Schönborn/Frank Goulay W3854 Harbor Beach, MI
16
(top US) Earl & Pat Schnur W1028
1996

Al Schönborn/Dawn Town W3854 Harbor Beach, MI
14
(top US) Jerry & Terri Best W7360
1997

Scott & Grant Town W9239 Tawas Bay YC, East Tawas, MI
17
(top US) Joe & Chris Schnur W498
1998

Al Schönborn/Marc Bennett W3854 Harbor Beach, MI
19
(top US) Jerry & Terri Best W7360
1999

Peter & Alex Rahn W5631 Harbor Beach, MI
17
(top US) Joe & Christopher Schnur W498
2000

Peter & Alex Rahn W286 Lorain Sailing & YC, Lake Erie, OH
9
(top US) Joe & Jeff DeBrincat W1115
2001

Al & David Schönborn W3854 Lexington, Lake Huron, MI
9
(top US) Joe & Earl Schnur W1028
2002

Al & David Schönborn W3854 Lexington, Lake Huron, MI
7
(top US) Joe & Christopher Schnur W1028
2003
Al Schönborn/Frank Goulay W3854 Tawas Bay YC, East Tawas, MI 14
(top US) Nick Seraphinoff/Matt Princing W864
2004
Al Schönborn/Marc Bennett W3854 Catawba YC, Charlotte, NC
15
(top US) Nick Seraphinoff/Joe Blackmore W864
2005
Peter & Alex Rahn W286 Catawba YC, Charlotte, NC 9
(top US) Richard Johnson/Michele Parish W10139
2006 Al Schönborn/Mallory Price W3854 Tawas Bay YC, East Tawas, MI 8
(top US) Nick Seraphinoff/Joe Blackmore W864
2007 John & Dolores de Boer W7351
Rock Hall YC, Maryland
12
(top US) Nick Seraphinoff/Julie Price W864
2008 Al Schönborn/Nick Seraphinoff W3854 Rock Hall YC, Maryland 9
(top US) Jim & Mark Heffernan W2458
2009 Al Schönborn/Nick Seraphinoff W3854 Lake Eustis SC, Florida
14
(top US) Richard Johnson/Michele Parish W10139
2010
Al Schönborn/Richard Watterson W3854 Rock Hall YC, Maryland 5
(top US) Jim & Mark Heffernan W2458
2011 Al Schönborn/Shannon Shank W3854 Clark Lake YC, Michigan
10
(top US) Marc & Julie Bennett W10861
at a glance:
Wayfarers
in the
Clark Lake Fall Regatta
year
winners
entries
1988
Al Schönborn/Mark Carpenter W3854
11
1989
Scott & Dawn Town W3120
12
1990
Al Schönborn/Joe DeBrincat Jr. W3854
15
1991
Earl & Pat Schnur W1028
15
1992
Al Schönborn/Marc Bennett W3854
10
1993
Kevin Bugden/Mike Codd W648
8
Al Schönborn & Don Parker borrow Rebel 4069, place 1st of 19
1994
George Blanchard/Dennis Platt
8
Al Schönborn & Marc Bennett place 2nd of 11 in venerable Buccaneer
1995
Al Schönborn/Scott Dowling W3854
7
1996
Mike Codd/Darlene Collins W421
8
Al Schönborn/Marc Bennett sail Interlake - no memorable results
1997
Al Schönborn/Marc Bennett W3854
5
1998
Mike & Darlene Codd W421
9
1999
John & Dolores de Boer W7351
Uncle Al and Marc Bennett take 2nd in 15-boat Rebel fleet
11
2000
Al Schönborn/Roger Shepherd W3854
6
2001
Al Schönborn/John Weakley W3854
5
2002 Hubert Dauch/Joe DeBrincat W3636
6
Uncle Al and Marc Bennett 1st, Frank Goulay and John Weakley 4th in 13-boat Rebel fleet
2003 Bob Frick/Peter Every W3975 5
Uncle Al and Joe Blackmore 1st in 12-boat Rebel fleet
2004 Bob Frick/Peter Every W3975 2
Dan Hockenberry/Uncle Al 1st in 11-boat Rebel fleet
2005 no Wayfarer fleet

Uncle Al/Marc Bennett 1st in 11-boat Rebel fleet; John Weakley/Eric Robb 5th place
Tim Dowling Memorial Regatta begins:
2006 Bob Frick/Peter Every W3975 3
Dan Hockenberry/Uncle Al 2nd in 8-boat Rebel fleet
2007 Joe & Noelle DeBrincat/Brian Johnson  W1115
3
Uncle Al/Marc Bennett (R3923) 1st in 18-boat Rebel fleet
2008 Joe DeBrincat/Brian Johnson  W1115 5
Uncle Al/Larry Schmida (R4180) 2nd in 14-boat Rebel fleet
2009 Joe and Noelle DeBrincat  W1115 4
2010 Marc Bennett/Julie Seraphinoff  W864 6
Uncle Al/Shannon Shank (R4162) 1st in 9-boat Rebel fleet
2011 Al Schonborn/Shannon Shank (W3854)
Marc and Julie Bennett  W10861 (top U.S. team, 2nd)
10